Případy

Případ

10.11.2013 17:05

Močové kameny

Urolitiáza - je poměrně častou diagnózou ve veterinárních ordinacích. Její podstatou je přítomnost krystalků v moči, jejíchž kumulací a slepováním dochází později ke tvorbě močových kamenů. Močové kameny podle jejich složení rozdělujeme na 4 základní skupiny:     a/ struvity b/ uráty c/ kalcium oxaláty d/ cystinové kameny.

 Močový kámen struvit, odstraněn operativně z močové trubice u psa plemene knírač střední, věk 7 let.

 Močový kámen struvit, operativně odstraněn z močového měchýře. Fenka pudla středního, věk 10 let.Kámen má na výšku 5 cm.

Močový kámen, operativně odstraněn z močového měchýře.

Rtg snímek močových kamenů u feny bernského salašnického psa. Po vyjmutí z močového měchýře byly laboratoří diagnostikovány struvity. 

Oxalátové kameny

 

Případ

08.11.2013 20:39

Cizí tělesa

V každé veterinární ordinaci se lékaři setkávají s pacienty, kteří pozřeli předměty, které do žaludku nepatří. V naší ordinaci jsme také řešili řadu případů.Jednalo se například o spolknutou náušnici,pecky od ovoce, část dudlíku,vojenskou čepici,dámské kalhotky, časté bývají rozkousané zbytky psích hraček, psí hopíky (z tohoto důvodu v naší prodejně nenabízíme psí hračky ), také bývá nebezpečný kostěný trus ( určitě nedoporučujeme nabízet ke krmení kosti).

Pes plemene Yorkshirský teriér, 7 let, kostěný trus ucpal průchod střevem.

Pes plemene Border teriér, na dovolené u moře spolkl háčky na ryby. Háčky byly operativně odstraněny ze žaludku.

Pecka z broskve, pivní zátka, rozkousaný hopík.

<< 1 | 2