Aktuality

Trochu jiné než veterinární téma

09.05.2014 19:00

Jak je známo všem milovníkům koček, je tento tvor vášnivým lovcem. Bohužel nejenom myší, ale i ptactva. Každý rok zahyne pod drápky velké množství těchto užitečných tvorů. Proto bychom se rádi přimluvili, pokud je to u vašich miláčků možné, zkuste je opatřit obojkem s rolničkou. V takovém případě má ptáček přece jenom o něco větší šanci uniknout ze spárů malého predátora. Máme to i vyzkoušené na našich kocourech a odměnou nám byla radost z toho,že se podařilo vyvést mladé ptáčata sýkorkám modřinkám, koňadrám, rehkům domácím a celé rodinky přežily ve zdraví.

 

zimní období

07.12.2013 13:57

 

Zimní období je nejlepší dobou na očkování proti Lymské borrelióze

Nejprve můžeme stručně vysvětlit, o jaké onemocnění se jedná. Původcem onemocnění je spirocheta Borrelia burgdorferi a je přenášena krev sajícími členovci. Hlavním přenašečem je však klíště čeledi Ixodidae. Rezervoárem onemocnění mohou být různé druhy volně žijících obratlovců, z domácích zvířat je to pes, kočka, skot, ovce a koně. Borrelioza se u psa projevuje akutní artritidou, psi přicházejí s náhlým kulháním a výraznou bolestivostí jedné nebo více končetin. Doprovodné příznaky mohou být horečka, apatie, nechutenství, zvětšené mízní uzliny. Inkubační doba je 2 až 6 měsíců. To už je někdy problém pro majitele si vzpomenout, zda nějaké klíště zaznamenal.

Borrelióza  se někdy poměrně obtížně diagnostikuje, záleží na tom, v které fázi onemocnění se testování provádí.V době akutních klinických příznaků se výrazně zvyšuje titr protilátek a je výhodnější provést dva odběry v časovém rozestupu. Terapie se provádí dlouhodobým podáváním antibiotik.

Samozřejmě než léčba, je lepší prevence.Jsou dva způsoby. Prvním je používání vnějších antiparazitik, a to ve formě obojku, spreje nebo spot-onu. Druhým je aplikace vakcíny proti Borrelióze. Pokud majitel přijde poprvé, vakcinuje se dvakrát v rozmezí 3 týdnů a pak stačí jednoroční revakcinace. Pokud se rozhodnete pro vakcinaci, je toto období / listopad až březen / opravdu nejlepší.

 

Seznam registrů čipovaných zvířat na území ČR

16.10.2013 20:42

Národní registr majitelů zvířat ( www.nrmz.cz ) - registrace pro mikročipy Data Mars s českým národním kódem zdarma, napojen na PETMAXX, možnost online registrace.

BackHome registr zvířat ( www.backhome.cz ) - registrovat můžete jakýkoliv typ nebo značku mikročipu zdarma, napojen na PETMAXX, možnost online registrace.

Centrální evidence zvířat a věcí ( www.identifikace.cz ) 

Český registr zájmových zvířat a majitelů ( www.czpetnet )

PETMAXX je celosvětově vyhledávací síť, v naší ordinaci používáme čipy Back Home.

Hubení slimáků

11.06.2013 21:21

Zahrádkářská sezóna je v plném proudu a pěstitelé začínají řešit problém se slimáky. Toto téma proběhlo v médiích  již několikrát, ale není na škodu na něj znovu upozornit. Na našem trhu existují různé přípravky s odlišnou účinnou látkou.Toxické jsou  karbamáty -jejich příznaky otravy jsou -  slinění, zvracení,průjem, pomalý tep,zúžené zorničky a v pozdní fázi třes a křeče. metaldehyd - jejich příznaky otravy jsou -  zvýšená teplota, rozšířené zorničky, zrychlení srdeční činnosti, slinění, tonicko klonické křeče, ztížené dýchání. V případě, že máme podezření, že pes tento přípravek pozřel /jde většinou o drobné modré granulky/ můžeme poskytnout zvířeti první pomoc.Snažíme se vyvolat zvracení.Nejvíce účinný je zředěný 3% roztok peroxidu vodíku v poměru 1:1 s vodou, nejlépe je vpravit ho do tlamy pomocí inj.stříkačky nebo lžící /dávka 5ml/kg ž. hmotnosti/.Obecně se udává, že účinnost první pomoci je efektivní do jedné hodiny po kontaktu s toxickou látkou.Následnou léčbu provádí již veterinární lékař. U otravy metaldehydem navíc neexistuje specifické antidotum/protilátka/ a léčba je pouze symptomatická. Jedním z těchto toxických přípravků je například  Vanish slug pelets.

Doporučujeme proto používat přípravky na bázi fosforu a železa. U těchto produktů je vždy na přední části krabice zdůrazněno, že je vyroben na přírodní bázi nebo, že je neškodný pro vaše domácí miláčky i ježky /je dobré nezapomínat i na jiné užitečné tvory na našich zahrádkách/. Jedním z těchto neškodných přípravků je například Ferramol.

 

 

Jak za hranice se zvířaty v roce 2013

27.05.2013 18:36

I v letošním roce platí, že pes, kočka, či fretka musí mít pas, kde je absolutně nutné potvrzení o platném očkování proti vzteklině /vydá a potvrdí schválený soukromý veterinární lékař/. Je-li to štěně,kotě, mladá fretka, musí mít první očkování proti vzteklině, jakmile dosáhne stáří 3 měsíců. Od poloviny roku 2011 platí po EU země označení zvířete ne tetováním, ale čipem. Pro "cestovně starší "zvířata platí, že pokud byla tetována před 3.červnem 2011 a tetovací číslo je stále jasně čitelné, mohou se pohybovat ještě bez čipu. Avšak pozor!! některé evropské země ( Velká Británie, Irsko, Malta, Chorvatsko) uznávají jen identifikaci čipem.

Novinka z loňského roku -  Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko již nepožadují potvrzení z EU schválené laboratoře o účinnosti vakcinace proti vzteklině. 

Pro pohyb v EU již není nutné ošetřit zvířata před cestou proti klíšťatům (jinak samozřejmě vřele doporučujeme).

Ošetření před vstupem na své území prostředkem proti echinokokóze s účinnou látkou praziquantel/Cestal,Drontal, Milbemax, Profender, Optivermin,Caniverm/ požaduje pouze u psů Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko. Toto ošetření musí být provedeno v rozmezí 120 až 24 hodin před vstupem.